Kobieta z segregatorem analizująca praktyczne aspekty kontroli urzędowej w żłobku
 
Wypróbuj LiveKid

Udostępnij stronę:

Skopiuj link
Bezpłatne materiały dydaktyczne dla Ciebie i Twoich nauczycieli
Pobierz materiały

Praktyczne aspekty kontroli urzędowej w żłobku - planowana i nieplanowana kontrola. Jak się przygotować?

Kontrole w żłobku to niewątpliwie temat, który stresuje wielu dyrektorów oraz właścicieli placówek. Już 2 marca porozmawiamy na ten temat na żywo z naszym ekspertem - Grzegorzem Jasińskim. Więcej o ekspercie przeczytasz pod koniec artykułu, a w treści znajdziesz również wytyczne dotyczące ogólnego postępowania w trakcie kontroli planowanej oraz nieplanowanej - które rozwinie i dokładniej opisze Grzegorz w trakcie webinaru! 

W tym artykule: 

Bezpłatny webinar - kontrola urzędowa krok po kroku!

Już 2 marca o 18:30 zapraszamy na panel dyskusyjny online z przedsiębiorcą i ekspertem od spraw edukacji - Grzegorzem Jasińskim pt. “Praktyczne aspekty kontroli urzędowej w żłobku”. Webinar będzie zawierał część przygotowaną przez eksperta, a następnie sesję pytań i odpowiedzi od uczestników. Uczestnicy, którzy się wcześniej zapiszą, będą mieli również możliwość nadesłania pytań wcześniej poprzez specjalny formularz - dzięki temu będą mieli pewność, że zostaną one uwzględnione już przy organizacji spotkania. Otrzymają także link do powtórki i ewentualne materiały dodatkowe. 

Baner

Procedura kontroli w żłobku

Procedura kontroli urzędowej w żłobku zazwyczaj obejmuje kilka kroków i ma na celu zapewnienie, że placówka działa zgodnie z przepisami prawa oraz zapewnia bezpieczeństwo i dobre warunki dla dzieci. W zależności od kraju i regionu, organem kontrolnym może być np. Inspekcja Sanitarna, Państwowa Inspekcja Pracy, Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, lub inne uprawnione organy.

Kiedy dostaniemy powiadomienie o kontroli

Żłobek jest zwykle informowany o planowanej kontroli z wyprzedzeniem. Przed kontrolą urzędową, powinniśmy przygotować odpowiednią dokumentację, w tym np. dokumentację medyczną dzieci, dokumentację związana z zatrudnieniem personelu, dokumentację dotyczącą bezpieczeństwa w żłobku, itp. W trakcie samej wizyty sprawdzane będą różne aspekty funkcjonowania placówki, takie jak: warunki higieniczne, bezpieczeństwo dzieci, kwalifikacje personelu, stosowane procedury i zasady funkcjonowania żłobka.

Czego możemy się spodziewać po kontroli?

Po przeprowadzeniu kontroli, sporządzany jest protokół, w którym przedstawia się wnioski oraz rekomendacje dotyczące poprawy działalności placówki. Jeśli inspektor w trakcie wizyty stwierdził jakieś nieprawidłowości, żłobek musi w określonym terminie usunąć je, bądź poprawić, a także wdrożyć nadmienione rekomendacje. Jeśli tego nie zrobi, może ponieść konsekwencje w postaci kar finansowych, a ostatecznie nawet - zamknięcia placówki.

Kontrola nieplanowana - i co teraz?

W przypadku, gdy na kontroli pojawia się urzędnik, a nie była ona planowana, warto działać na spokojnie, lecz sprawnie, by zapewnić jak najpłynniejszy przebieg kontroli. Po przywitaniu urzędnika poprośmy go o dokumenty, które potwierdzą przeprowadzenie kontroli. Jeśli urzędnika przyjął ktoś inny niż dyrektor żłobka, należy go niezwłocznie powiadomić o wizycie i poprosić o przybycie na spotkanie. Jeśli nie ma możliwości udziału dyrektora w kontroli, warto poprosić urzędnika o odroczenie kontroli na inny termin, kiedy dyrektor będzie mógł w niej uczestniczyć.

Dalsze kroki po kontroli nieplanowanej

Dalsze kroki będą w większości wyglądać podobnie, co w przypadku kontroli planowanej - powinniśmy przygotować niezbędną dokumentację, rzetelnie odpowiedzieć na zadawane pytania, a także dopytywać, jeśli coś wydaje nam się niejasne. Po kontroli procedury również pozostają te same - otrzymamy protokół kontrolny i określony czas na wdrożenie zaleceń i usunięcie nieprawidłowości.

O naszym ekspercie

Grzegorz Jasiński to przedsiębiorca, wykładowca akademicki oraz pasjonat edukacji. Twórca ponad 40 podmiotów edukacyjnych na terenie całego kraju, działających pod wieloma markami (żłobki, przedszkola, szkoły). Autor i realizator kilkudziesięciu projektów edukacyjnych dla wszystkich poziomów edukacji, od żłobków po projekty akademickie. Innowator z analitycznym umysłem i intuicją do ludzi. Od wielu lat wspiera właścicieli i dyrektorów placówek edukacyjnych w zagadnieniach formalnych związanych z prowadzeniem działalności w szczególności w zakresie form działalności, kontroli urzędniczych, spraw dotacyjnych, a także postępowań administracyjnych prowadzonych przez urzędy. 

Udostępnij stronę:

Skopiuj link
KształtyKształty