rozśmiane dzieci leżą na poduszkach na podłodze
 
Wypróbuj LiveKid

Udostępnij stronę:

Skopiuj link
Bezpłatne materiały dydaktyczne dla Ciebie i Twoich nauczycieli
Pobierz materiały

Nocowanie w przedszkolu - dlaczego warto je organizować i jak się to zabrać

Czerwiec za pasem, słońce i zieleń za oknem, a w małych (i tych trochę większych) główkach marzenia o wyjazdach i letnich przygodach. Zanim jednak dzieci szczęśliwe wyjadą na prawdziwe wakacje, w wielu przedszkolach w tym wiosenno-letnim okresie organizowane są dodatkowe rozrywki - pikniki, spacery, wycieczki czy... przedszkolne „nocowanki". Te ostatnie są często niezapomnianą przygodą dla najmłodszych, próbą nerwów dla rodziców i wyzwaniem dla kadry. W tym artykule przeczytasz, dlaczego warto przygotować taką imprezę i jak się za to zabrać.

Spis treści:

Co na to prawo

Nie ma żadnych przeszkód prawnych do organizowania nocowania w przedszkolu zarówno placówkach niepublicznych jak i publicznych i samorządowych. To, na co należy zwrócić uwagę z prawnego punktu widzenia to zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu dzieciom, co obowiązuje nas zarówno w dzień jak i w nocy. Druga sprawa to czas pracy nauczycieli - jeśli są zatrudnieni w oparciu o Kartę Nauczyciela ich tygodniowy czas pracy nie może przekroczyć 40 godzin tygodniowo i powinien być im zapewniony 11-godzinny odpoczynek od pracy.

Jak zorganizować nocowanie w przedszkolu

Takie wydarzenie to ogromne przeżycie dla każdego dziecka, ale też dla rodzica. To też duże wyzwanie logistyczne dla nauczycielek. Dlatego taką imprezę zazwyczaj organizuje się raz w roku, zazwyczaj pod koniec roku szkolnego, kiedy i tak w powietrzu wisi już wakacyjne rozluźnienie.

Organizując takie wydarzenie warto dać czas: sobie - na przygotowanie, i dzieciom - na oswojenie się z tematem. Dobrze zaplanować nocowanie już na początku roku szkolnego i wstępnie poinformować o nim na pierwszym zebraniu z rodzicami. Udział dzieci w takim wydarzeniu jest dobrowolny i wymaga zgody opiekunów prawnych.

Dla kogo noc w przedszkolu

Zdarza się, że nocowania są organizowane już nawet dla 4-, 5- letnich maluchów. Jednak zdecydowania prościej przeprowadzić je z dziećmi starszymi, które z większym prawdopodobieństwem mają za sobą doświadczenie spania poza domem. Może to być doskonały pomysł na wydarzenie z okazji zakończenia przedszkola, które bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci dzieci. W takim wypadku można taką noc nazwać „zieloną", jak słynne zakończenia obozów czy kolonii.

Zielona noc w przedszkolu

Gdy już zbliża się ta noc, warto zadbać, aby dzieci były do niej dobrze przygotowane. Wcześniejsze rozmowy w grupie na pewno pomogą przygotować się psychicznie. A żeby maluchy czuły podczas nocy w przedszkolu bezpiecznie i komfortowo, dobrze przygotować listę potrzebny rzeczy i przekazać ją wcześniej rodzicom. Poniżej przykład wiadomości dla opiekunów:

Drogi rodzicu, zbliża się nasza przedszkolna „Zielona noc". Czekają nas liczne zajęcia i zabawy, ale przede wszystkim będziemy razem spać w naszej przedszkolnej sali. Aby ta noc przebiegła jak najspokojniej i bez stresu, razem z dzieckiem spakuj do plecaczka:
- piżamkę
- kocyk, śpiwór
- poduszkę
- ulubioną przytulankę
- szczoteczkę i pastę do zębów
- ręczniczek
Obiecujemy, że zrobimy wszystko, żeby w sobotni poranek dzieci opuściły przedszkole uśmiechnięte, a do plecaczka spakujemy im bagaż miłych wspomnień. 🤗

Jakie atrakcje przygotować

Podczas zielonej nocy poziom ekscytacji sięga zenitu. Te emocje trzeba jakoś rozładować i najlepiej zrobić to organizując gry i zabawy. Oto kilka pomysłów na aktywności podczas nocowania w przedszkolu:

  • przedstawienie kukiełkowe z udziałem przyniesionych przytulaków
  • „zwiedzanie" przedszkola z latarkami
  • pokaz mody piżamowej
  • dyskoteka, karaoke
  • zabawa w chowanego
  • podchody, szukanie skarbów
  • poranne pożegnanie podczas którego każde dziecko otrzymuje specjalny dyplom „samodzielnego przedszkolaka"

Aplikacja - „uspokajacz” dla rodziców

Z doświadczenia wielu nauczycielek wynika, że stroną, która najbardziej stresuje się nocowaniem wcale nie są dzieci a rodzice. Jak poradzić sobie z nadopiekuńczymi mamami, których palce same wybierają numer do przedszkola, żeby upewnić się, czy Jaś nie płacze, a Natalka na pewno umyła ząbki? 

Od tego macie aplikację! Dzięki niej możecie wysłać kilka zdjęć czy krótką, uspokajającą wiadomość rodzicom. Wilk syty i owca cała - nauczycielki mogą zająć się dziećmi, rodzice są spokojni, a „imprezowicze” mają wspaniałe pamiątki w postaci zdjęć.

Oczywiście w każdej grupie znajdą się dzieci, które mogą źle znosić rozłąkę. Organizując nocowanie, dobrze więc zapewnić zaniepokojonych opiekunów, że jeśli dziecko będzie chciało wrócić do domu, skontaktujemy się z nimi i będą mogli je odebrać nawet w środku nocy.

Baner

Przykładowy plan wydarzenia

Piątek

18:00 – przyprowadzanie dzieci

18:30 – zabawy i konkursy sportowe na świeżym powietrzu

20:00 – kolacja

20:30 – zabawy w budynku przedszkola

21:30 – bajka na dobranoc, wieczorna toaleta

22:00 – przygotowanie do spania, cisza nocna

Sobota

8:00 – budzenie się dzieci

8:30 – śniadanie

9:00 – odbiór dzieci

Zanim podjęłam decyzję o organizacji takich nocy, porozmawiałam z zespołem. Umówiłyśmy się, że tę noc oddaję im dzień wolny i wszyscy się na to zgodzili. Robimy to już od lat i bardzo to lubimy. To taki wyjątkowy czas, kiedy oprócz zasad bezpieczeństwa nie ma żadnych innych zasad – totalne zluzowanie. To bardzo fajny pomysł na integrację nauczycieli z dziećmi. 

Gabriela Fejkiel, Niepubliczne Przedszkole Ogród Talentów

Nauka samodzielności

Noc w przedszkolu to nie tylko fajna przygoda - to też bardzo ważna lekcja - kształtowania samodzielności. Dla wielu z nich to pierwsza noc spędzona poza domem. Dzięki temu, że impreza taka odbywa się w bezpiecznym środowisku - w dobrze znanym miejscu, wśród kolegów, koleżanek i ukochanych pań, wielu dzieciom łatwiej pokonać lęk przed rozstaniem z rodzicami i samodzielnym zasypianiem. Znane są historie o dzieciach, które po powrocie z takiej przedszkolnej nocowanki, ku zdumieniu rodziców, zaczęły same zasypiać w swoich łóżkach.

Baner aplikacji LiveKid

Udostępnij stronę:

Skopiuj link
KształtyKształty