Rekrutacja idealnego pracownika
 
Wypróbuj LiveKid

Udostępnij stronę:

Skopiuj link
Bezpłatne materiały dydaktyczne dla Ciebie i Twoich nauczycieli
Pobierz materiały

Rekrutacja idealnego pracownika - czyli jak zweryfikować prawdziwość informacji w CV, które otrzymujemy

Na co zwracać uwagę w CV, kiedy poszukujemy nowego pracownika do naszego przedszkola bądź żłobka? Razem z Pauliną Maslich, która ma za sobą już kilkaset rekrutacji zarówno na stanowiska nauczycielskie, jak i administracyjne, przyglądamy się temu z perspektywy pracodawcy, a także kandydata. Czy kandydaci są w swoich CV w 100% szczerzy? Okazuje się, że nie do końca. 

W tym artykule:

Jak przeglądać napływające CV? 

Zanim zaczniemy przeglądać CV, które do nas wpłynęły, przypomnijmy sobie, kogo tak naprawdę szukamy - i jakie wymagania skonkretyzowaliśmy na samym początku. Czy to będą lata doświadczenia, ukończone studia czy znajomość języka, czy też szukamy np. studentki jako asystentki przedszkola. To pomoże nam wybrać osobę, która rzeczywiście będzie właściwa na to stanowisko. Często przeglądając CV odchodzimy odrobinę od tych wymagań, bo znajdujemy coś fajnego, co przyciąga naszą uwagę - chociażby sam jego projekt.

Standardy przeglądania CV

Co na temat przeglądania przez pracodawców CV mówią badania? Otóż okazuje się, że jeśli często skanujemy je wzrokiem na kształt litery V. Mając na uwadze to, że przeglądamy w ten sposób, warto pamiętać o tym, żeby doczytywać szczegóły dotyczące doświadczenia itp. Inne badania wykazały, że około 60% rekruterów wpada w pułapkę nieświadomych uprzedzeń. Na przykład jeśli chodzi o dane kontaktowe - pierwsze o czym myślimy to oczywiście imię, nazwisko, adres mailowy. Ale co się okazuje - jeśli mamy imię i nazwisko np. Agata Kowalska, lub Julija Oprunienko, to niestety podświadomie wielu z nas skłoni się ku Agacie Kowalskiej (nie rozpatrując doświadczenia itp). To cenna nauczka dla nas, by mieć tego świadomość i nie wpadać w tę pułapkę! 

Baner

Dane kontaktowe

W przypadku adresu mailowego mnóstwo kandydatów pomimo wskazówek dotyczących zadbania o profesjonalny adres mailowy, nadal posiada nieco luźniejsze nazwy w adresie. Natomiast nie warto od razu takiego kandydata dyskredytować. Coraz więcej osób zawiera też w swoich CV linki do portali typu LinkedIn, bądź Goldenline. Warto ten link odwiedzić i zweryfikować, czy co to jest na CV zgadza się z profilem, a dodatkowo być może odkryć polecenia i rekomendacje, które wystawili na profilu poprzedni pracodawcy. 

Doświadczenie kandydata 

Oczywiście kluczowym elementem będzie dla nas to, jak długie nasz kandydat ma doświadczenie i na jakim stanowisku. Warto zwrócić również uwagę na to, czym dokładnie się zajmował w czasie pracy na danym stanowisku. Dużym plusem jest rozpisanie ogólnych obowiązków w danym miejscu pracy, dzięki czemu wiemy, czego się spodziewać w ramach zdobytego już doświadczenia. Super, jeśli w dokumencie znajdzie się też krótka wzmianka, dlaczego kandydat jest zainteresowany podjęciem pracy w naszej placówce i jak zamierza dzięki temu poszerzać dalej swoje doświadczenie. 

Personalizacja zakresu obowiązków

Jeśli zakres obowiązków jest bardzo spersonalizowany, to dla nas bardzo dobry znak jako rekrutera. Fajnie, jeśli widzimy, że nie są to punkty skopiowane z opisu stanowiska, co niestety zdarza się bardzo często. Bezosobowe podejście do takich opisów może świadczyć o tym, że kandydat nie skupił się zbyt długo na przygotowaniu CV pod konkretnego pracodawcę. To nie musi być postrzegane jako minus, natomiast z całą pewnością bardziej personalne podejście powinno być przez nas rozpatrywane na plus. 

Osiągnięcia i dodatkowe obowiązki

Na pewno warto zwrócić dokładniejszą uwagę na to, co dokładnie kandydaci wyróżniają w CV jako swoje większe osiągnięcia bądź nadprogramowe obowiązki. To pokazuje, że się starają, że im zależy i pracują z pasją - a chyba takich właśnie kandydatów szukamy. Poza tym często zwracamy również uwagę na to, czy mamy do czynienia z tzw. "skoczkiem" czy "długodystansowcem". Chodzi tutaj o staż pracy i częstotliwość zmiany jej miejsca. Trzeba uważać na nasze interpretacje - bo pewnie pomyślimy sobie, że jeśli ktoś często zmienia pracę, to i u nas długo nie zabawi. Ale inną interpretacją może być to, że kandydat po prostu wie czego szuka, i zależy mu na konkretnym i fajnym miejscu pracy, a nie do końca jeszcze je znalazł. 

Wątpliwości warto doprecyzować

To jednak wciąż są interpretacje. Jeśli mamy do czynienia z takim CV "skoczka", to warto potem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej dopytać co jest powodem częstej zmiany pracy i czy jest zainteresowany długofalową formą współpracy. Z drugiej strony możemy trafić na osobę, która ma kilka lat doświadczenia w jednej tylko placówce. Taką sytuację również możemy interpretować różnie. I w tym wypadku również warto doprecyzować z kandydatem, jakie ma oczekiwania względem stażu pracy i skąd wynika to, że do tej pory pozostawał w długiej relacji zawodowej z jedną placówką. 

Przerwa w doświadczeniu

To niestety jeden z aspektów CV, co do którego kandydaci najczęściej kłamią, starając się tę przerwę w doświadczeniu jakoś zatuszować. O tym warto porozmawiać bardzo bezpośrednio w trakcie rozmowy rekrutacyjnej - przerwy zazwyczaj wynikają z różnych wydarzeń w życiu, np. urlopu macierzyńskiego, projektu zagranicznego. Przerwa w doświadczeniu nie musi być niczym złym, ale warto poznać jej powody i podejście pracownika.

A co ze studentami? 

Jeśli szukamy studenta, lub osoby świeżo po studiach, to doświadczenia w CV możemy nie mieć dużo - albo nawet wcale. Wtedy zwracajmy uwagę na dodatkowe projekty, staże, praktyki, wolontariaty, które kandydat w takiej sytuacji powinien uwzględnić w swoim CV. Na rozmowie rekrutacyjnej stawiajmy natomiast mocno na doprecyzowanie, co te konkretne projekty bądź aktywności wniosły w rozwój naszego kandydata. Tak naprawdę tylko i wyłącznie od tej osoby zależy, na ile była w stanie przekuć je na konkretne doświadczenie. Jeśli tak było - na pewno będzie w stanie sporo nam o tym opowiedzieć. 

Zainteresowania i talenty 

Bardzo wiele - o ile są oczywiście zgodne z rzeczywistością - mogą nam o kandydacie powiedzieć jego zainteresowania. Niestety wciąż wiele osób w CV uwzględnia najbardziej standardowe zainteresowania typu literatura, film czy podróże. Dlatego jeśli są one w danym CV zawężone do konkretnej dziedziny, to może być dla nas bardzo cenna wskazówka. Dodatkowo niektóre zainteresowania kandydata będą odnośnikiem do wartości, jakie może wnieść w nasze przedszkole bądź żłobek - bo np. interesuje się rzeźbą lub malarstwem, a placówka stawia na kreatywność, lub mówi w kilku językach, a nasza placówka szczyci się wielojęzycznością. 

Baner

Zainteresowania a praca zawodowa 

W przypadku zainteresowań warto również zwrócić uwagę na to, czy kandydat tylko je wypisał - czy również przekuł je w swoim CV na korzyści zawodowe. Fajnym przykładem będzie tutaj na przykład zainteresowanie grą na pianinie, które można opisać jako dodatkową umiejętność zarażenia dzieci pasją do muzyki, bądź predyspozycję do prowadzenia dodatkowych zajęć. 

Jakie pytania warto zadać kandydatowi? 

Nie zawsze będzie nam łatwo zbadać w 100% autentyczność informacji zawartych w CV. Na rozmowę rekrutacyjną możemy natomiast przygotować pewne pytania, które pomogą nam w zweryfikowaniu informacji. Już luźne pytanie o ulubiony przedmiot na studiach lub prowadzącego będzie ciekawą drogą do rozpoczęcia rozmowy o studiach i pozyskanym w ich trakcie doświadczeniu. Po reakcji kandydata będziemy też w stanie wyciągnąć konkretniejsze wnioski.

Weryfikacja kandydata u poprzedniego pracodawcy

Pamiętajmy, że kontaktowanie się z poprzednim pracodawcą w świetle RODO nie jest już działaniem legalnym. Jeśli kandydat dostarczy nam referencje z poprzedniego miejsca pracy - to bardzo dobrze o nim świadczy. My jednak jako pracodawcy nie mamy prawa przeglądać sieci kontaktów i dopytywać poprzednich zatrudniających o to, jak wyglądała praca danego kandydata. CV traktujemy zatem jako pierwszy etap weryfikacji, mając jednocześnie na uwadze fakt, że musimy się dobrze zastanowić - jakiej osoby szukamy, z jakim doświadczeniem i umiejętnościami. 

Udostępnij stronę:

Skopiuj link
KształtyKształty